kpt. Nálepky 10 / Na Bystřičce 24, Olomouc, 77900
585223208 / 585222920 mskpt.nalepky@volny.cz

Školní rok 2019/2020

Školní rok začíná v pondělí 2.9.2019. Těšíme se na Vás.

Poprvé do školky

Nástup do mateřské školy představuje jednu z nejnáročnějších změn v životě dítěte. Ocitají se v neznámém prostředí se střídajícími se paními učitelkami a se spoustou stejně starých kluků a holčiček, které jsou na tom úplně stejně. Najednou už tady není jenom maminka nebo tatínek, jsou tu paní učitelky, které musí rozdělit svou pozornost mezi ostatní děti. Doma je denní režim zpravidla podřizován potřebám dítěte, tady se musí přizpůsobit dítě dennímu režimu v MŠ, a to se neobejde bez slziček. Pro usnadnění vstupu do MŠ postupně přizpůsobujte váš denní režim, režimu v MŠ.

A abych měl/a snadnější nástup do školky, pomozte mi prosím s následujícím:

  • Naučte mě dodržovat správný denní režim, tj. pravidelnou dobu spánku, jídla a hry.

  • Naučte mě, abych sám uměl jíst a uměl pít z hrnečku, láhve s dudlíkem jsou pro miminka. Nedávejte mi mixované jídlo, mám zoubky a umím už kousat sám. Naučte mě u jídla sedět v klidu a nenechte mě s jídlem pobíhat po místnosti. Ve školce pijeme jen z hrnečků a jíme lžící/ postupně s příborem /

  • Nevozte mě stále jen v kočárku, protože pak nejsem zvyklý chodit a špatně zvládám vycházky.

  • Naučte mě smrkat a správně používat kapesník (rádi pomůžeme).

  • Naučte mě správným hygienickým návykům (s utřením zadečku pomůžeme).

  • Do školky mi kupte bačkorky s gumičkou přes nárt, ne na tkaničku (výjimku tvoří doporučená zdravotní obuv od lékaře) a už vůbec mi nedávejte pantofle či Crocsy – nemohu si v nich bezpečně hrát, běhat ani cvičit.

  • Lépe se budu cítit ve volném oblečení na gumu v pase, než v těsných riflích se zipem a kovovými knoflíky. Na pobyt venku potřebuji oblečení, které si mohu umazat, půjdu si totiž s kamarády hrát na pískoviště a běhat na zahrádku.

  • Když chci slavit s ostatními kamarády své narozeniny, nebo svátek, dávejte mi pro ně měkké sladkosti – želatinové bonbóny apod. Cucavé bonbony ani žvýkačky do školky nepatří.

  • Nenechte mě do školky nosit řetízky, prstýnky, náramky a jiné nebezpečné předměty. Na spinkání a na hraní mi stačí plyšáček, nebo jiná jednoduchá hračka, kterou si mohu s sebou vzít.

  • V době chladného počasí mi dávejte na ruce rukavice palčáky, prstové rukavičky si vezmu, až si je budu umět navléci sám.

Co budu ve školce potřebovat:

Do třídy: papučky s bílou podrážkou a gumou přes nárt, tričko, elasťáky, na spaní pyžamo. Kapesníčky, kdyby mi bylo moc smutno… 

Na zahradu: tepláky, botasky, kšiltovku

Do skříňky náhradní věci / kalhotky, slipy, tričko, elasťáky… – v případě nehody /

Všechny věci musí být podepsané.


 

Vážení rodiče, svému dítěti pomůžete s adaptací především pokud:

–         jste si sami jisti, že dítě je v dobrých rukou

–         berete pláč, který je projevem stesku při odloučení za součást adaptace

–         zvolíte krátké loučení mezi dveřmi a ujištění, že si pro něj přijdete v určitý čas

–         klidně předáte dítě do péče paní učitelky

Dále pomáhá:

–         pravidelnost v docházce

–         klidné starty z domova do školky

–         nestrašení dítěte školkou

–         hovořit s dítětem, na co se může do školky těšit

Paní učitelky se postarají o:

–         navázání kontaktu s dítětem, vytvoření vztahu důvěry a také respektu

–         přiblížení rodiny a školy

–         citlivé přijetí a empatický přístup

Když se budete s dítětem loučit, udělejte to krátce a „bezbolestně“, dobu loučení neprotahujte. Z našich zkušeností víme, že mnohdy rodič snáší odloučení hůř než dítě a přenáší na něj své obavy. Je to pro Vás těžké, ale překonejte se, neboť jinak svému dítěti adaptaci jen zhoršíte. S odstupem času zjistíte, jak výborně jsme to společně zvládli. J

Naším společným cílem je spokojené dítě, které se do školky těší a rádo ji navštěvuje.