Pozdrav od paní učitelek

Vážení rodiče,

před začátkem nového školního roku Vám přinášíme několik rad a informací k adaptaci Vašeho děťátka u nás v mateřské škole.

Maminko a tatínku – jdu poprvé do školky

Nástup do mateřské školy představuje jednu z nejnáročnějších změn v životě dítěte. Ocitají se v neznámém prostředí – najednou už tady není jenom maminka nebo tatínek, jsou tu paní učitelky, které musí rozdělit svou pozornost mezi ostatní děti. Doma je denní režim zpravidla podřizován potřebám dítěte, tady se musí přizpůsobit dítě dennímu režimu v MŠ. No a to se možná neobejde bez slziček…

Poprvé v MŠ – jak dítěti pomoci:

• Používejte stejné rituály. Voďte dítě do školky pokud možno vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete (po obědě, po svačině, apod.)
  • Zvolte krátké loučení s ujištěním, že si pro něj přijdete.
  • Vyprávějte si o tom, co ve školce dělalo a co nového se naučilo. Buďte citliví a trpěliví.
  • Komunikujte s učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Děťátko za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte.

Co byste nikdy neměli dělat:

• Nestresujte ráno své dítě – odchod z domova by měl být klidný.
  • Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Nestrašte své dítě školkou – ,,Počkej, ve školce ti ukážou…“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete jen na procházku.
  • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Co děti do mateřské školy potřebují:

• Pohodlné oblečení do třídy (tepláky, tričko, apod.).
  • Převlečení na zahradu MŠ (tepláky, kraťasy, tričko apod.). Z hygienických důvodů se děti převlékají do jiného oblečení, než ve kterém jsou v interiéru MŠ.
  • Pohodlné pevné papuče s bílou podrážkou (pevná pata).
  • Náhradní oblečení (spodní prádlo, tepláky, triko apod.) v igelitovém sáčku ve skříňce.
  • Pyžamo – mění se 1x za 2 týdny.
  • Prosím, oblečení označte (značka fixem, apod.) Nespoléhejte na to, že si dítě své věci pozná.
  • Dvě čisté roušky hygienicky uložené v igelitovém obalu / na sáček nalepte štítek se jménem dítěte /.

Těšíme se na Vás, společně to určitě zvládneme